Fotowoltaika - Jak to działa?

Fotowoltaika (PV) – dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii w celu przekształcenia ich na prąd wykorzystywany do zasilenia wszystkich urządzeń w obiekcie mieszkalnym to rozwiązanie korzystne nie tylko dla środowiska, ale również nas samych. W szczególności warto, aby tym źródłem były promienie słoneczne, które można wykorzystać nawet podczas pochmurnych dni. Właśnie tym zajmuje się dziedzina nauki, znana jako fotowoltaika.

Na czym dokładnie to polega? Instalacje fotowoltaiczne składają się z kilku podstawowych elementów, wśród których należy wymienić:

  • panele fotowoltaiczne,
  • inwerter DC/AC,
  • okablowanie,
  • licznik energii, zabezpieczenia, systemy montażowe itp.

Elementy instalacji fotowoltaicznej

Moduły fotowoltaiczne

Wszystkie komponenty są oczywiście istotne, jednak warto zwrócić szczególną uwagę na panele. To właśnie zawarte w nich ogniwa krzemowe odpowiadają za absorbcję fotonów (elementarnych cząstek światła), co wraz z następującym poruszaniem się elektronów doprowadza do powstania napięcia elektrycznego.

Inwerter – inaczej falownik

Nie jest to jednak napięcie wykorzystywane w urządzeniach gospodarstwa domowego – wymagane jest najpierw przetworzenie energii przez inwerter DC/AC (znany również jako falownik). Po dokonaniu konwersji następuje zasilenie wybranego sprzętu, osiągając znacznie niższe koszty eksploatacji, niż w przypadku poboru prądu od zewnętrznego dostawcy.

Podkonstrukcja instalacji

Elementy nośne mocujące panele fotowoltaiczne do konstrukcji dachu, ściany, czy też gruntu.