Fotowoltaika – jaka moc instalacji pokryje moje zapotrzebowanie?

Szukasz ekologicznych rozwiązań, dzięki którym zaoszczędzisz na rachunkach za prąd? Zainwestuj w instalację fotowoltaiczną, która może pokryć nawet całe Twoje zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jak to sprawdzić?

Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?

Żeby dowiedzieć się tego musisz najpierw obliczyć swoje roczne zapotrzebowanie. Na podstawie obliczeń możesz dopasować odpowiednią moc systemu. Według badań średnio jeden dom rodzinny w Polsce zużywa ok. 4200 KWh energii. By obliczyć odpowiednią moc fotowoltaiki musisz znać wartość zużywanej energii przez Twoje gospodarstwo domowe oraz określić, jakie masz warunki do montażu paneli.

Jak określić moje zapotrzebowanie na prąd?

Najprościej będzie, jeśli prześledzisz historię swoich faktur. Możesz skorzystać również ze specjalnych kalkulatorów zużycia energii, które są dostępne online. Najlepiej, byś zanalizował wydatki poniesione na przestrzeni kilku ostatnich lat. Zastanów się również, czy w krótkiej przyszłości planujesz zakup jakiegoś sprzętu lub wymianę systemu grzewczego, który może mieć wpływ na pobór energii elektrycznej.

Co, jeśli wytwarzam więcej prądu niż potrzebuję?

Nadwyżka wyprodukowanej energii przekazywana jest do sieci elektrycznej i możesz ją odebrać w ciągu roku, ponosząc jednak koszt. Przy małej instalacji fotowoltaicznej do 10kW pobierzesz z sieci tylko 20% oddanej energii, przy większej – 30%. Jest to ważna informacja przy wyborze systemu.

Jak obliczyć zużycie prądu?

Możesz sprawdzić na tabliczkach znamionowych swojego sprzętu, ile każdy z nich potrzebuje mocy, by działać i wykorzystać poniższy wzór na obliczenia na roczne zapotrzebowanie:

Zużycie prądu = [moc urządzenia (kW) x czas pracy/1 dzień] x 365

Zsumuj wyniki wszystkich sprzętów i będziesz wiedzieć, ile energii potrzebujesz w ciągu roku. Na podstawie informacji, jakie zapotrzebowanie na prąd ma Twój dom, możesz określić odpowiednią moc fotowoltaiki.

Moc instalacji [kWp] = [(Ek x a) + (Ek x b)/ opust ] / uzysk
Ek – ilość energii elektrycznej zużywanej w ciągu roku [kWh]
a – procentowy udział bieżącej konsumpcji własnej [%]
b – procentowy udział ilości energii, która została oddana do sieci [%]
opust – do 10 kW 0,8, powyżej 10 kW 0,7
a + b = 100%
uzysk – roczna produkcja energii z 1 kWp zainstalowanej mocy przez instalację PV [kWh]