Fotowoltaika dla firm

Posiadasz swoją firmę i szukasz oszczędności, które zamiast na wygórowane rachunki będziesz mógł przeznaczyć na rozwój przedsiębiorstwa? Obecnie rozwiązania fotowoltaiczne zdobywają popularność nie tylko u właścicieli domów, ale również i firm. Jeśli posiadasz własny budynek lub teren, nie stoi nic na przeszkodzie, byś wykorzystał wolną przestrzeń na fotowoltaikę. W ten sposób zapewnisz swojej firmie własne, niezależne źródło energii.

Od czego zacząć?

Od początku, czyli od określenia rocznego poziomu zużycia energii i ekspozycji danej powierzchni na słońce. To pomoże nam określić, jakiej mocy instalację potrzebujesz, by pokryć całkowite zapotrzebowanie i wiedzieć, czy będzie to w ogóle możliwe. Instalacja fotowoltaiczna dla firmy, nawet jeśli nie pokryje całego zapotrzebowania Twojego przedsiębiorstwa w energię elektryczną, to i tak znacząco zminimalizuje ponoszone na nią koszty. To właśnie energia elektryczna stanowi jeden z głównych wydatków hal produkcyjnych, magazynów czy biur.

Postaraj się o dofinansowanie

Również firmy mogą ubiegać się o specjalne dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej. Celem ich jest promocja pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Obecnie działającymi programami dofinansowań dla firm są, m.in.: program BOCIAN, Energia PLUS, Regionalne Programy Operacyjne (RPO). Dodatkowo jako przedsiębiorca traktujesz instalację jako środek trwały, więc odpowiednio ją amortyzujesz, pomniejszając kwotę odprowadzonego podatku. Po zakupie odliczysz od instalacji pełny 23% VAT.

Pakiet prosumencki

Stosunkowo niedawno weszło w życie rozwiązanie, dzięki któremu przedsiębiorca posiadający instalację fotowoltaiczną o mocy do 50 kW, podłączoną do sieci elektroenergetycznej, może magazynować niewykorzystaną energię z nadwyżek u operatora i wykorzystać ją w innym okresie rozliczeniowym z potrąceniem 20-30% kosztów magazynowania. Może on także stworzyć własny magazyn energii, zakupując akumulatory.

Sprzedaj energię państwu!

Jeśli posiadasz system o mocy większej niż 50 kW i wytwarzasz nadwyżki energii, możesz wziąć udział w aukcji i przedstawić ofertę sprzedaży energii państwu. Wygrany przedsiębiorca ma pewność, że przez 15 lat państwo będzie odkupować od niego nadwyżki po ustalonej cenie.