Ogniwa fotowoltaiczne

Przetwarzanie promieni słonecznych na energię elektryczną nie jest technologią nową – jej uproszczoną wersję można spotkać chociażby w zegarkach bądź w kalkulatorach. Jednak zasadniczym aspektem pomiędzy zegarkami a instalacjami wykorzystywanymi w obiektach mieszkalnych są zastosowane ogniwa fotowoltaiczne. Fotowoltaika obejmuje kilka rodzajów ogniw, np. z arsenku galu, materiałów organicznych czy perowskitowe. Najczęściej jednak możemy spotkać się z ogniwami wykonanymi na bazie krzemu. W tym zakresie można wyróżnić ogniwa:

  • amorficzne (krzem amorficzny) – charakteryzują się one stosunkowo niską wydajnością; stosowane są w niewielkich urządzeniach (np. kalkulatory, zegarki), atutem może okazać się jednak cena oraz praktycznie nieograniczone możliwości ich wykorzystania dzięki łatwości w nadawaniu im dowolnego kształtu,
  • polikrystaliczne (kryształy krzemu) – optymalne rozwiązanie o dobrej wydajności, długiej żywotności i korzystnej cenie. Dodatkowo, panele polikrystaliczne są tańsze w uzyskaniu niż np. monokrystaliczne. Właściwości paneli polikrystalicznych mają niebagatelny wpływ na ich popularność – obecnie stanowią one ponad połowę udziału w rynku,
  • monokrystaliczne (monolit krzemu) – zbudowane są z pojedynczych kryształów krzemu. Stosowane są w najbardziej wymagających systemach, w których niezbędna jest najwyższa możliwa wydajność. To rozwiązanie także cieszy się sporą popularnością, jednocześnie jednak jest kosztowniejsze niż wariant polikrystaliczny.

Produkcja ogniw

Proces ich produkcji rozpoczyna się od ratyfikacji dwutlenku krzemu, podgrzewanego do 1800 stopni C. Otrzymuje się w ten sposób krzem o czystości 98%. Jest on poddawany reakcjom chemicznym, podczas których powstaje trójchlorek krzemu. W wyniku jego redukcji wytrąca się krzem. Ogniwa monokrystaliczne, wykorzystywane w instalacjach fotowoltaicznych, są zbudowane z jednego kryształu, który jest tworzony poprzez roztopienie polikryształów, a następnie powolne wyciągnięcia monokryształu. W kolejnej fazie produkcji są one rozcinane na płaty o określonej grubości. Ogniwa monokrystaliczne można poznać po tym, że ich płaty nie mają kształtu koła, tylko ośmiokąta. Obecnie popularniejsze są ogniwa polikrystaliczne, których produkcja jest tańsza niż monokrystalicznych, ponieważ w formie zachodzi jednoczesna krystalizacja z wielu zarodków. Są one montowane na kształt kwadratu. Nie zachodzi potrzeba docinania ich krawędzi, dzięki czemu mogą być od razu wykorzystywane. Chociaż ich sprawność jest nieznacznie niższa niż w przypadku ogniw monokrystalicznych, to ze względu na bardzo dobry stosunek jakości do ceny, stanowią częściej wybieraną opcję.

Niezależnie od tego, czy zostaną zastosowane ogniwa polikrystaliczne, czy monokrystaliczne, instalacje fotowoltaiczne wykorzystują je w identyczny sposób. Fotony, czyli elementarne cząstki światła, uderzają w płytkę krzemową, która je absorbuje. Doprowadza to do powstania pary elektronów, a w wyniku ich poruszania się powstaje napięcie elektryczne.

Fotowoltaika – rozwiązanie praktyczne i ekonomiczne

Wielu osobom wydaje się, że inwestycja w fotowoltaikę wiąże się z dużymi wydatkami. Nie jest to jednak prawda, w zależności od wykorzystanych paneli koszty mogą być różne, a naszym zadaniem jest pomóc Państwu w wybraniu optymalnego rozwiązania, które będzie korzystne zarówno pod kątem montażu instalacji, jak i jej eksploatacji. Z naszych usług skorzystało już wielu klientów nie tylko z Warszawy, ale również z całego województwa mazowieckiego – wszyscy oni mogą potwierdzić, że fotowoltaika to nie tylko długa żywotność modułów, ale również czysta energia i korzystna finansowo eksploatacja.