Ogniwa fotowoltaiczne

Przetwarzanie promieni słonecznych na energię elektryczną nie jest technologią nową – jej uproszczoną wersję można spotkać chociażby w zegarkach bądź w kalkulatorach. Jednak zasadniczym aspektem pomiędzy zegarkami a instalacjami wykorzystywanymi w obiektach mieszkalnych są zastosowane ogniwa fotowoltaiczne. Fotowoltaika obejmuje kilka rodzajów ogniw, np. z arsenku galu, materiałów organicznych czy perowskitowe. Najczęściej jednak możemy spotkać się z ogniwami wykonanymi na bazie krzemu. W tym zakresie można wyróżnić ogniwa:

  • amorficzne (krzem amorficzny) – charakteryzują się one stosunkowo niską wydajnością; stosowane są w niewielkich urządzeniach (np. kalkulatory, zegarki), atutem może okazać się jednak cena oraz praktycznie nieograniczone możliwości ich wykorzystania dzięki łatwości w nadawaniu im dowolnego kształtu,
  • polikrystaliczne (kryształy krzemu) – optymalne rozwiązanie o dobrej wydajności, długiej żywotności i korzystnej cenie. Dodatkowo, panele polikrystaliczne są tańsze w uzyskaniu niż np. monokrystaliczne. Właściwości paneli polikrystalicznych mają niebagatelny wpływ na ich popularność – obecnie stanowią one ponad połowę udziału w rynku,
  • monokrystaliczne (monolit krzemu) – zbudowane są z pojedynczych kryształów krzemu. Stosowane są w najbardziej wymagających systemach, w których niezbędna jest najwyższa możliwa wydajność. To rozwiązanie także cieszy się sporą popularnością, jednocześnie jednak jest kosztowniejsze niż wariant polikrystaliczny.

Niezależnie od tego, czy zostaną zastosowane ogniwa polikrystaliczne, czy monokrystaliczne, instalacje fotowoltaiczne wykorzystują je w identyczny sposób. Fotony, czyli elementarne cząstki światła, uderzają w płytkę krzemową, która je absorbuje. Doprowadza to do powstania pary elektronów, a w wyniku ich poruszania się powstaje napięcie elektryczne.

Fotowoltaika – rozwiązanie praktyczne i ekonomiczne

Wielu osobom wydaje się, że inwestycja w fotowoltaikę wiąże się z dużymi wydatkami. Nie jest to jednak prawda, w zależności od wykorzystanych paneli koszty mogą być różne, a naszym zadaniem jest pomóc Państwu w wybraniu optymalnego rozwiązania, które będzie korzystne zarówno pod kątem montażu instalacji, jak i jej eksploatacji. Z naszych usług skorzystało już wielu klientów nie tylko z Warszawy, ale również z całego województwa mazowieckiego – wszyscy oni mogą potwierdzić, że fotowoltaika to nie tylko długa żywotność modułów, ale również czysta energia i korzystna finansowo eksploatacja.