Panele fotowoltaiczne

Wbrew pozorom ta technologia jest znana prawie wszystkim – można nawet z pewnością stwierdzić, że każdy trzymał w rękach panele fotowoltaiczne. Otóż wykorzystywane są one w kalkulatorach, choć rodzaj ogniw krzemowych, z których są wykonane, jest inny od tych spotykanych w systemach zasilających obiekty mieszkalne.

W zegarkach lub kalkulatorach stosowane są ogniwa amorficzne (z krzemu amorficznego), podczas, gdy fotowoltaika wykorzystuje ogniwa poli- lub monokrystaliczne. Jednakże zasada działania pozostaje taka sama.

Panele fotowoltaiczne są elementami półprzewodnikowymi, których zadaniem jest konwertowanie energii słonecznej w elektryczną. Ich funkcjonowanie jest możliwe dzięki powstawaniu siły elektromotorycznej występującej na złączu, gdzie znajdują się dwa rodzaje półprzewodników.

Instalacja fotowoltaiczna wytwarza prąd stały, którego napięcie jest zależne od intensywności światła słonecznego padającego na powierzchnię paneli. Wytworzona energia jest kierowana do inwertera, który zmienia prąd stały w zmienny, taki jak ten dostarczany z elektrowni.

Aby zapewnić panelom poprawne działanie, istotne jest ich prawidłowe zamontowanie. Należy uwzględnić nie tylko ich właściwe położenie względem stron świata, ale również kąt nachylenia. Najlepsze warunki nasłonecznienia osiąga się poprzez skierowanie elementów na południe pod kątem 45°. Doskonałym miejscem jest dach obiektu, który jest rzadko narażony na cień, a także zazwyczaj posiada już odpowiedni kąt, zmniejszając liczbę komponentów montażowych.

Instalacje posiadają niezbędne zabezpieczenia, których celem jest ochrona paneli oraz falownika przed przepięciami, wywoływanymi przez zwarcia występujące po stronie inwertera lub wyładowania atmosferyczne. Powszechnie stosowana jest ochrona przetężeniowa, czy przepięciowa. Stosowane są także wyłączniki nadprądowe do ochrony falownika.
Na odczyt ilości energii wytwarzanej przez instalację fotowoltaiczną oraz zużywanej w gospodarstwie domowym, pozwala licznik dwukierunkowy, który jest montowany w miejscu, w którym właściciel z łatwością może sprawdzić jego stan.

Usługi związane z fotowoltaiką Building Expert świadczy na terenie województwa mazowieckiego, w tym w Warszawie.